Koncerty organowo-kameralne na Pradze-Południe. Sezon III

2021-03-30

11 kwietnia 2021 (niedziela)
godz. 19:30
on-line (FB CPK)
Transmisja koncertu z Kościoła pw. św. Apostołów Jana i Pawła

Koncerty organowo - kameralne na Pradze Południe w Warszawie. Sezon III 2021. Wystąpią: Stanisław Maryjewski (Lublin) - organy, Duo del Gesu: Arnold Kamiński (Francja) - skrzypce, Dr. Krzysztof Tymmendorf - altówka, Mateusz Rzewuski - kierownictwo artystyczne.

Duo del Gesú
Założone w 2010 r. przez francuskiego skrzypka Arnauda Kaminskiego i polskiego altowiolistę Krzysztofa Komendarek-Tymendorfa, zespół Duo del Gesú zdobył pierwszą nagrodę na 25. Young Musician International Competition 'Città di Barletta'. Sukces we Włoszech zainicjował międzynarodową karierę zespołu: koncertuje na całym świecie, zapraszany jest na międzynarodowe festiwale, kongresy, seminaria, do prowadzenia warsztatów mistrzowskich oraz zasiadania w jury konkursów muzycznych.
Artyści, będący laureatami licznych międzynarodowych konkursów, stypendiów oraz nagród, doskonalili swoje umiejętności w Paryżu, Wiedniu, Gdańsku i Göteborgu, a także pod kierunkiem autorytetów muzyki kameralnej: Eberhard Feltz, Apollon Musagète Quartett, Quatuor Ebène. Eklektyczni i nieustannie spragnieni nowych pomysłów, współpracowali m.in. z Christophem Hartmannem (Berliner Philharmoniker), Bertrandem Braillardem (Orchestre National d'Île-de-France), Giuseppe Nova, Januszem Wawrowskim, Anną Marią Staśkiewicz, Joanną Woś, Tytusem Wojnowiczem, Antoinem de Grolée, Bartoszem Koziakiem, NeoQuartet bądź z ikoną polskiej muzyki elektronicznej Władysławem "Gudonis" Komendarkiem.
Duo del Gesú przywiązuje wielką wagę do nieodkrytej twórczości z przełomu XVIII i XIX wieku. Okres ten charakteryzuje się bowiem niezliczoną spuścizną utworów wykorzystujących połączenie skrzypiec z altówką za sprawą takich kompozytorów jak chociażby: Franz Anton Hoffmeister, Ignaz Pleyel, bądź jeszcze Alessandro Rolla znanego także jako "Paganini altówki". Zespół wykonuje oprócz tego muzykę współczesną tudzież najnowszą - prócz autorskich utworów (Exodus, Aurora, Vagues ritournelles), ma na swoim koncie prawykonania dedykowanych jemu dzieł kompozytorów polskich i zagranicznych jak Thomas Emmanuel Cornelius, Gunnar Karel Másson, Maximilian Kreuz, Stephan Kühne, Ewa Miriam Saczko, Tadeusz Dixa, Kamil Cieślik.
Jest również pomysłodawcą Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych - unikalnego w Europie konkursu duetów smyczkowych, którego celem jest promowanie młodych talentów a zarazem propagowanie repertuaru duetowego a także organizatorem Nadbałtyckich Warsztatów Muzycznych.

Stanisław Maryjewski - urodził się w Lublinie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną IIo w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie i w Kielcach. Stanisław Maryjewski ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich. W 2006 r. zdobył IV miejsce w konkursie kompozytorskim organizowanym przez Koło Naukowe Studentów IM KUL oraz wyróżnienie w Studenckim Międzynarodowym Konkursie Organowym w Ružomberoku (Słowacja). Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Jest także autorem muzyki do pieśni i nabożeństw. Koncertował w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą. Jako akompaniator współpracuje na stałe z solistami i zespołami.
Strona internetowa: www.maryjewski.wixsite.com/organista


W tym tygodniu polecamy