Wernisaż wystawy "Obława" Krzysztofa Trzaski

2016-08-30

Wernisaż wystawy 13 września 2016 roku (wtorek)
godz. 19:00
wstęp wolny

Wernisaż wystawy malarstwa pt. "OBŁAWA" autorstwa Krzysztofa Trzaski. Wystawa bedzie czynna do 26.09.2016.

OBŁAWA
Wystawa „Obława" jest prezentacją najnowszych prac malarskich inspirowanych poezją Jacka Kaczmarskiego. Jednocześnie jest kontynuacją projektu „Autoportret z poetą" rozpoczętego jeszcze w 2014 roku. W ramach projektu w całej Polsce miało miejsce kilkanaście moich wystaw, łączonych z koncertami Adama Łapacza wykonującego utwory Jacka Kaczmarskiego. Źródła tych działań mają miejsce jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku i w moich bezpośrednich kontaktach z poetą i bardem. Więcej informacji o projekcie „Autoportret z poetą" można znaleźć na mojej stronie internetowej www.trzaska.wordpress.com.
Tworząc obrazy na tę wystawę skoncentrowałem się głównie na 4 częściach tekstu „Obława". Cykl utworów poetyckich stał się inspiracją plastycznych poszukiwań treści odnoszących się do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i osobistych. Starałem się odnaleźć uniwersalne wątki pozwalające w czytelny sposób powiązać słowa poety z otaczającą nas rzeczywistością.
Na wystawie pokazane są tylko dwie prace z 2014 i 2015 roku, które były pierwszymi malarskimi interpretacjami słów Jacka odnoszącymi sie do tematu „Obława". Pozostałe obrazy powstały w tym roku i były przygotowane z myślą o tej wystawie. Jest to więc próba odniesienia się do niewielkiego wycinka rzeczywistości, jest reakcją na wybrane zjawiska metaforycznie łączące się z treściami poetyckimi „Obławy". Kolor, faktura, wzajemne relacje między elementami materii malarskiej, mam nadzieję, że będą nie tylko bodźcem doznań estetycznych, ale także staną się przyczynkiem do szerszej refleksji nad kondycją współczesnego świata i naszego miejsca, które w tym świecie zajmujemy.
Krzysztof Trzaska, Warszawa, sierpień 2016 r.

Kurator wystawy: Marcin Kokoszko

Patronat medialny: Art Imperium